Bland fraktsedlar...

Sitter på kontoret på Distribution Schenker/Malmö och tar emot våra kära chaffisar och deras fraktsedlar, kodar, listar, omexar, gör inhämtningar, allt beroende på var dom hämtat godset och var godset ska lossas....
Kollar och "skrymmer/rättar" allt = ppl, m3, flm, vikt, antal, kollar så kundnummer mm är rätt på fraktsedlarna, om det är express, scannar in allt... mycket pyssel med en fraktsedel ska ni tro.

Har varit här ganska exakt ett år nu och idag så fick jag tillsvidareanställning.. så jag känner mig väldigt nöjd och glad, framtiden är säkrad ett tag i alla fall.

Och jag älskar mitt jobb och "mina" gummor och gubbar som kommer in och gör min dag värd att gå upp för... Vad hade vi gjort utan alla er chaffisar här i livet??? (som en klok man en gång frågade mig - sitt ner och kolla i hemmet! kan du hitta något som INTE blivit transporterad på en lastbil? jag funderade länge, och funderar fortfarande...och kan inte komma på något som inte åkt med en lastbil någon gång under sin transport hem till mig).

Ha det så gott därute och kör lugnt ni som kör, tänk på att det alltid finns någon som väntar på er där hemma, och vi andra gör det vi är bäst på..;)

Hälsningar från kontoret
Neta Rigby

Queen of the Road på facebook

Missa oss inte på Facebook! Där har du möjlighet att gå med i vår grupp, delta i intressanta diskussioner, enkelt få uppdateringar om nyheter - både om Queen of the Road, men även i övrigt gällande oss tjejer i yrkestrafiken.

Gå till Queen of the Road på Facebook
 
Queen of the Road Truckmeet

I år satsar vi stort för att få fler tjejer att visa upp sina lastbilar och skapa viktiga kontakter för vårt nätverk. Vi satsar på Queen Of The Road Truckmeet. Detta samkör vi med Stockholm Truckmeet i maj 2012. Du kan läsa mer om vårt evenemang som blir en av Sveriges största lastbilsträffar på vår hemsida: www.sthlmtruckmeet.se.

Queen of the Road Truckmeet

Gå till Queen of the Road Truckmeet på Facebook
 
senaste krönikan
QuoteMålet att blir den största träff för chaufförer och deras fordon är nådd med 330 anmälda fordon till årets upplaga av Stockholm Truckmeet och Queen Of The Road Truckmeet. Det är en helt otrolig känsla så här nära inpå vårt event.Quote

Läs hela krönikan här >>
 
prenumerera
Är du intresserad av att hänga med vad som händer i branschen? Då passar en prenumeration dig alldeles utmärkt. Klicka dig vidare till prenumerations-sidan här.
 
Soliditet A
Annonsavdelningen
Vägpress AB/Tidningen Proffs
Box 8156
104 20 Stockholm
Proffs, redaktionen
Kornhultsvägen 19
310 21 Hishult
Queen of the Road
Kornhultsvägen 19
310 21 Hishult
Kommunicera
Tfn 08-653 83 80
E-post annons@vagpress.se