Säsongen drog officiellt igång den 30–31 maj på den ikoniska Misano World Circuit vid Italiens adriatiska kust, en långvarig favorit på racingkalendern känd för sin snabba, tekniska layout och elektriska atmosfär.
Iveco vill åter spela en nyckelroll i mästerskapet som officiell partner till FIA och sponsor för ”Die Bullen von IVECO”, det vill säga alliansen mellan Team Schwabentruck och Team Hahn Racing och fortsätter ett starkt och framgångsrikt samarbete som byggts upp under åren.
I år höjer Iveco ribban ytterligare genom att introducera två helt nya Pace Trucks som förkroppsligar deras multienergistrategi för hållbara transporter. Detta med Iveco S-Way LNG som drivs av naturgas och Iveco S-eWay, märkets helt elektriska lastbil.
Genom att kombinera den beprövade effektiviteten hos LNG med de utsläppsfria egenskaperna hos elektrisk mobilitet fortsätter Iveco att vara i täten för omställningen av transportbranschen både på och utanför banan.
Dessa fordon är inte bara tekniska flaggskepp utan också mycket visuella. Båda lastbilarna har specialdesignats med en iögonfallande racinginspirerad färgsättning med dynamiska linjer som följer kurvorna på en racerbana och fångar essensen av fart, precision och tävling.
Den distinkta exteriören med en djärv färgsättning, två ljusramper, en LED-strålkastarenhet och flera LED-blinkljus, följer FIA:s tekniska föreskrifter samtidigt som den ger maximal visuell effekt på startlinjen.
I linje med mästerskapets engagemang för hållbarhet kommer alla Ivecos racingbilar åter att köras på den senaste generationen av HVO
Premiären i Misano banar väg för en spännande start på mästerskapet. Team, förare och fans fick uppleva en spännande kick-off 30–31 maj.


